Czy możliwa jest redukcja wpływu menedżera na swój zespół?

Posted by

Podczas V Konferencji Naukowej „Współczesne wyzwania zarządzania, ekonomii i finansów” przedstawiliśmy wyniki badań dotyczące wpływu menedżera na zespół i możliwości redukcji tego wpływu.

W wyniku badań nad oddziaływaniem ludzi na innych członków organizacji wykształciły się dwa przeciwstawne podejścia do znaczenia wpływu społecznego w osiąganiu efektywności zespołów lub całych organizacji. Z jednej strony literatura przedmiotu podkreśla kluczową rolę menedżera zespołu w osiąganiu wysokich wyników przez zespół, z drugiej natomiast pojawiają się poglądy postulujące ograniczenie wpływu lidera na rzecz pełniejszego wykorzystania potencjału członków zespołu.

W tym kontekście wyłania się nowe podejście, określane mianem zrównoważonego zarządzania zespołem, które opiera się na traktowaniu własnego wpływu w organizacji jako czynnika kształtującego efektywność, a nie jako atrybutu osobistej ważności i prestiżu. Zjawisko to zyskuje na znaczeniu wraz ze wzrostem liczby zespołów wirtualnych, które zastępują tradycyjne zespoły oparte na spójności miejsca pracy.

W związku z powyższym, sformułowany w badaniu problem naukowy dotyczył wpływu zrównoważonego zarządzania zespołem wirtualnym na jego efektywność. Postawiono dwa pytania badawcze wynikające z problematyki badawczej:

RQ1: W jakim stopniu brak wyznaczonego lidera zespołu wirtualnego wpływa na pojawienie się zrównoważonego oddziaływania członków zespołu na przebieg jego działania?

RQ2: W jakim stopniu zrównoważony wpływ członków zespołu wirtualnego oddziałuje na realizację kryteriów efektywności zespołu?

Badanie przeprowadzone metodą długoterminowej obserwacji nieuczestniczącej pozwoliło uzyskać odpowiedzi na oba pytania badawcze. Uzyskano następujące odpowiedzi. Po pierwsze, brak wyznaczonego lidera zespołu wirtualnego ma niewielki wpływ na kształtowanie się zrównoważonego wpływu członków zespołu na przebieg jego funkcjonowania. Po drugie, zrównoważony wpływ członków zespołu wirtualnego wywiera bardzo niewielki wpływ na spełnianie kryteriów efektywności zespołu.

Za kilka miesięcy, gdy artykuł zostanie opublikowany, pokażemy go na tym blogu.