W poprzednim wpisie na blogi zaprezentowaliśmy ideę metody 360 stopni, popularnie nazywanej feedback 360. Dziś pokazujemy, jakie warunki trzeba spełnić w firmie lub w uczelni, aby zastosować tę metodę do oceny pracowników.
Aby w przedsiębiorstwie mogła dokonać się zmiana tradycyjnego systemu oceny pracowniczej na system oparty na metodzie „feedback 360” niezbędne jest pełne zrozumienie metody przez pracowników firmy. Akceptacja przeprowadzania tego typu ocen jest niezwykle ważna nie tylko na etapie samej oceny, ale również w momencie otrzymania wyczerpującej informacji zwrotnej, pochodzącej od wszystkich osób, z którymi danego pracownika łączą więzi biznesowe.
Aby system ocen pracowniczych „feedback 360” przyniósł spodziewane rezultaty, należy przestrzegać szczegółowej procedury, składającej się z etapów:
- Zmiana kultury organizacyjnej firmy poprzez wytworzenie wśród pracowników poczucia wsparcia ze strony kierownictwa w doskonaleniu ich umiejętności.
- Zaprojektowanie kryteriów oceny pracowniczej uwzględniających główny cel firmy oraz indywidualne cele pracowników. Należy również przyporządkować każdemu ocenianemu pracownikowi audytorium składające się zarówno ze współpracowników i przedstawicieli otoczenia.
- Przedstawienie pracownikom celów metody „feedback 360”, związku wniosków z niej wynikających z celami i misją firmy oraz korzyści wynikających dla ocenianych z tak wszechstronnego przeglądu ich osiągnięć i umiejętności.
- Przeszkolenie podwładnych i kierownictwa w zakresie dokonywania obiektywnej oceny, niezależnej od dotychczasowych sympatii i antypatii oraz nauczenie konstruktywnego przyjmowania ewentualnej krytyki ich zawodowej działalności.
- Przeprowadzenie oceny metodą „feedback 360”, czyli rozdanie odpowiednio przygotowanych ankiet zawierających kryteria oceny.
- Interpretacja wyników w kontekście przyszłego rozwoju ocenianych pracowników. Należy uwzględnić tu cele osobiste i zaproponować metody, które pozwolą pracownikowi pokonać jego słabości i niedociągnięcia.
- Przeprowadzić ocenę pracowniczą metodą „feedback 360” jeszcze raz po około pół roku i porównać wyniki z obu sesji oceny pracowniczej.
W kolejnym tygodniu będziemy kontynuowali ten temat – zobacz, jakie zalety i wady ma metoda 360 stopni.