Książki o kompetencjach na wakacje: Kod kreatywności. Marcus du Sautoy

Posted by

Kolejna książka, być może na kolejny tydzień urlopu badacza, to „Kod kreatywności. Sztuka i innowacje w epoce sztucznej inteligencji” autorstwa Marcus du Sautoy. Mimo, że termin „sztuczna inteligencja” stał się naprawdę popularny za sprawą Chata GPT w 2022 roku, to książka została wydana w roku 2019 i już można odczytać z niej, jak blisko było tego wynalazku.

Autor jest matematykiem i z tej perspektywy traktuje zarówno kreatywność, jak i jej najbardziej oczywisty wynik – sztukę. Zwłaszcza że jego żona – jak deklaruje – jest artystką, co ma duży wpływ na układ treści, przykłady i wnioski.

Książkę otwiera retrospekcja na temat początków informatyki i postrzegania komputera jako analogii do ludzkiego umysłu. Rzadko zdajemy sobie sprawę, że to człowiek najpierw stworzył komputer jako analogię do swojego mózgu (tak mu się przynajmniej wydawało i takie były założenia), a następnie zaczął porównywać swój mózg do komputera. Powstało takie zamknięte koło, o którym pisze też Marcus du Sautoy w kolejnych rozdziałach.

Zwykliśmy przypisywać sobie cechę twórczości i umiejętność kreatywnego myślenia, ale po tej lekturze zupełnie zmienimy zdanie. Okaże się, że to co dziś możemy otrzymać od Chata GPT za pomocą zmyślnych zapytań i prowadzenia dialogu z tak reprezentowaną sztuczną inteligencją, już kilka lat temu działało w laboratoriach i firmach IT.

Książka „Kod kreatywności. Sztuka i innowacje w epoce sztucznej inteligencji” pokazuje szerokie spektrum wykorzystania AI do tworzenia różnych dzieł i rozwiązywania problemów, które do dziś uznawaliśmy za typowo ludzkie. A to dopiero początek…

O autorze:

Marcus du Sautoy to jeden z czołowych brytyjskich naukowców, jest profesorem matematyki na Uniwersytecie Oksfordzkim. Jest też członkiem prestiżowego The Royal Society. Autor „Historii matematyki” emitowanej w telewizji BBC.