Wakacje w szkołach już się zaczęły, na uczelniach właśnie to jest ten moment, gdy pracownicy wyjeżdżają na pierwsze urlopy, dlatego rozpoczynamy cykl wpisów o książkach opisujących kompetencje w sposób lekki i przyjemny.
Pierwsza z takich pozycji to „Odpal myślenie. Jak osiągnąć osobisty i zawodowy sukces. 9 prostych nawyków i strategii” autorstwa Ozan Varol. Od razu należy podkreślić, że książka jest dość gruba i ciążka – do walizki lub plecaka… trochę się nie nadaje, chyba że jedziemy samochodem. Ale za to czyta się ją lekko i z wielkim zaciekawieniem.
Autor, jako młody naukowiec, pracował przy wielu projektach w NASA, dlatego poznamy tu wiele przykładów z astronautyki i podboju kosmosu w ostatnich dwóch dziesięcioleciach. Jednak same przykłady są tylko nośnikiem wiedzy na temat ważnych kompetencji badacza, zmierzających do tego, aby rzeczy się działy, a problemy można rozwiązywać.
Książka podzielona jest na trzy części analogicznie do lotu rakiety: start, przyspieszenie i meta. Autor w każdej z nich przedstawia różne metody zarządzania projektami badawczymi, które również możliwe są do zastosowania w różnych obszarach życia, zmierzające do wytworzenia czegoś nowego lub rozwiązywania zaistniałych problemów.
Dowiemy się, jak podważać utarte sposoby myślenia, jak nie da się zagłuszyć, gdy wszyscy są w błędzie, dlaczego warto odwracać zasadę „mierz siły na zamiary” i jak przekuć klęskę w zwycięstwo.
O autorze:
Ozan Varol to naukowiec, nagradzany wykładowca i profesor prawa w Lewis & Clark College w Portland. Urodził się w Turcji, następnie studiował w Stanach Zjednoczonych. Pracował w projekcie Mars Exploration Rovers (2003) i w innych projektach misji kosmicznych NASA.