Jak zrównoważone zarządzanie zespołu wirtualnego wpływa na jego efektywność? Część 1

Posted by

Przypomnijmy, że w kwietniu 2024 roku odbyła się ogólnopolska konferencja „Przedsiębiorstwo zrównoważone. Dylematy zrównoważonego rozwoju”. Obrady miały miejsce w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Organizatorami była Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, a tematyka konferencji wpisywała się w aktualną problematykę wdrażania koncepcji zrównoważonego rozwoju i budowania przedsiębiorstwa zrównoważonego.

W gronie teoretyków i praktyków zarządzania przedyskutowaliśmy kluczowe problemy zarządzania, uwarunkowania tworzenia i rozwoju przedsiębiorstwa zrównoważonego.

W konferencji uczestniczył dr hab. inż. Olaf Flak, który przedstawił prezentację pod tytułem „Influence of sustainable team management in virtual teams on teamwork performance. Results of research”, będącą jednocześnie związane z artykułem o tym samy tytule, który zostanie opublikowany w czasopiśmie Organizacja i Kierowanie.

Jakie wnioski można wyciągnąć z badania, które dr hab. inż. Olaf Flak wraz z prof. dr hab. Barbarą Kożusznik przeprowadzili wśród 60 uczestników pracujących w 12 zespołach nad złożonym problemem organizacyjnym, biorących udział przez 41 dni w obserwacji długoterminowej nieuczestniczącej?

Zanim odpowiemy na to pytanie, trzeba stwierdzić, że problem badawczy sformułowany w badaniu dotyczył wpływu zrównoważonego zarządzania zespołem wirtualnym na wydajność takiego zespołu. Sformułowano dwa pytania badawcze, które wynikały z problemu badawczego:

  • RQ1: W jakim stopniu brak zdefiniowanego menedżera zespołu wirtualnego wpływa na pojawienie się zrównoważonego wpływu członków zespołu na przebieg jego funkcjonowania?
  • RQ2: W jakim stopniu zrównoważony wpływ członków zespołu wirtualnego wpływa na spełnienie kryteriów wydajności zespołu?

Najpierw odpowiedzmy na pytanie RQ1.

Aby uzyskać odpowiedź zmierzono liczbę działań menedżerskich podjętych (licząc łącznie wszystkie 10 mierzonych działań menedżerskich) przez poszczególnych członków wirtualnego zespołu. Następnie obliczono podstawowe miary statystyczne w celu oceny stopnia zrównoważonego wpływu członków zespołu na jego wyniki.

Okazało się, że liczba podjętych działań kierowniczych różniła się w zależności od członków zespołu. W niektórych zespołach dominowała jedna osoba, na przykład w zespole 1 osoba będąca członkiem 1, a w zespole 10 osoba będąca członkiem 2. Z kolei zarządzanie w zespole 7 było bardzo zrównoważone – członkowie zespołu podejmowali podobną liczbę działań menedżerskich.

Współczynnik zmienności w % (im wyższa wartość, tym większe zróżnicowanie wpływu na przebieg pracy) pokazał, jak zespoły biorące udział w badaniu różniły się pod względem wpływu członków zespołu na przebieg pracy. Z jednej strony istniały zespoły o niskiej równowadze zarządzania zespołem, a tym samym dominacji jednej osoby. Z drugiej strony można wskazać zespoły i wysokim balansie zarządzania zespołem, a co za tym idzie podobnym wpływie członków zespołu na przebieg zespołu.

Można zatem stwierdzić, że brak zdefiniowanego wirtualnego menedżera zespołu ma niewielki wpływ na pojawienie się zrównoważonego wpływu członków zespołu na przebieg wyników zespołu.

Odpowiedź na pytanie RQ2 przedstawimy w kolejnym wpisie na naszym blogu.