Czy twoim menedżerem projektu badawczego może być robot? Mówiliśmy o tym na konferencji ESOF w ramach Katowice Miasta Nauki 2024

Posted by

W czasie konferencji ESOF, 13 czerwca 2024 roku, dr hab. inż. Olaf Flak prowadził prezentację na temat zastępowania menedżerów ludzi robotami opartymi o sztuczną inteligencję. Od zawsze interesował się robotyką, a od 15 lat zajmuje się poszukiwaniem sposobu skonstruowania menedżera robota. Jest twórcą narzędzi menedżerskich online na platformie TransistorsHead.com, mających na celu monitorowanie pracy menedżera i ustalanie wzorców ich zachowań, a następnie ich automatyzację i zastąpienie menedżera człowieka menedżerem robotem.

Aby to zrobić, opracował metodologię badania rzeczywistości organizacyjnej, w której ma pracować menedżer robot. Opisał ją w książce „Układ wielkości organizacyjnych. Koncepcja metodologiczna badania rzeczywistości organizacyjnej” (Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, stron 478, ISBN 978-83-226-3322-9).

Sztuczna inteligencja planuje nasze podróże, odpowiada na nasze pytania, pisze książki i maluje obrazy. Pewnego dnia robot będzie naszym współpracownikiem, wykonując pracę lub zastępując nas, gdy będziemy na wakacjach. Rzadko zastanawiamy się, co by się stało, gdyby szefem był robot. Jakby się czuli, gdyby na spotkaniu zespołu badawczego zamiast dobrego znajomego pojawił się robot, który przedstawiłby się jako kierownik projektu lub… dziekan wydziału?

Podczas prezentacji dr hab. inż. Olaf Flak opowiedział, jak zbudować managera-robota, jak wyglądałaby praca razem z nim i dlaczego wciąż, mimo ChatGPT, machine learning, deep learning i podobnych metod sztucznej inteligencji, nie można kupić sobie prywatnego Steve’a Jobsa.