W poprzednim wpisie przypomnieliśmy, że możesz zbadać swoje kompetencje za pomocą testów kompetencyjnych, które nazwaliśmy badaniem kompetencji za pomocą pytań. Jeśli jesteś naukowcem, pracujesz w projekcie naukowych lub jesteś zatrudniony jako pracownik badawczo-dydaktyczny lub badawczy na uczelni, możesz to zrobić bardzo szybko i zajmie ci to tylko 20 minut.
Jest jeszcze drugi sposób badania kompetencji – za pomocą opisów zachowań. Czasami nazywa się taki sposób testami behawioralnymi. W tej formie znajdziesz stwierdzenia dotyczące wielu sytuacji zawodowych i społecznych, ułożone na skali od braku kompetencji do pełnej biegłości w danym obszarze. Pomiar kompetencji polega na wybraniu adekwatnego opisu samego siebie w danej sytuacji i następnie ten opis porównywany jest do wzorca.
Opisy zachowań stworzyliśmy w gronie ekspertów pracowników Interdyscyplinarnego Centrum Rozwoju Kadr oraz ekspertów zewnętrznych. Przetestowaliśmy je na wybranej grupie pracowników i zweryfikowaliśmy pod kątem merytorycznym. W sumie w tego typy testach brało udział prawie 300 pracowników nauki z 10 uczelni badawczych w Polsce.
Opisy zachowań z jednej strony są to pytania na tyle uniwersalne, że możesz na nie odpowiedzieć niezależnie od dyscypliny naukowej, którą reprezentujesz. Z drugiej strony opisy te dotyczą szczegółowych sytuacji w pracy naukowej w pewnych obszarach aktywności w roli pracownika nauki.
Aby poznać diagnozę swoich kompetencji, kliknij w prawym górnym rogu przycisk ZBADAJ SWOJE KOMPETENCJE. Na tej stronie znajduje się instrukcja, jak będzie przebiegać badanie. Zajmie ono 15-20 minut i jest całkowicie anonimowe! Nie będziesz podawał żadnych danych, jedynie możesz w metryczce wpisać staż pracy, dyscyplinę naukową i zajmowane stanowisko pracy.
Następnie kliknij SPRAWDŹ SWOJE KOMPETENCJE ZA POMOCĄ OPISÓW ZACHOWAŃ. Pojawi się wybór, czy jesteś nowym użytkownikiem lub czy już wcześniej wypełniałeś testy kompetencyjne w naszym systemie. Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, kliknij DLA NOWEGO UŻYTKOWNIKA. Jeśli już korzystałeś z naszych narzędzi, masz kod, który możesz wpisać w okno obok i nacisnąć SPRAWDŹ OCENĘ TWOICH KOMPETENCJI, aby wrócić do swoich wyników.
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, na kolejnej stronie zobaczysz metryczkę. Podaj tu 3 parametry, które zoptymalizują zestaw pytań na temat kompetencji dla ciebie. Szczególne jest twoje stanowisko pracy, ponieważ to kryterium bardzo różnicuje pytania na temat kompetencji. Jeśli już to wybrałeś, kliknij URUCHOM TEST KOMPETENCJI.
To zasadnicza część badania – zobaczyć 9 kluczowych kompetencji, które posiadają od 4 do 7 wskaźników. Zaznacza właściwe stwierdzenia odpowiadające twojemu zachowaniu lub twoim cechom.
Na koniec zobaczysz swoje wyniki na tle wzorcowych parametrów, które opracowaliśmy w projekcie DIALOG, o którym możesz przeczytać tutaj:
W razie pytań, pisz do nas na adres: icrk@us.edu.pl
Ale to nie wszystko!
W kolejnym wpisie wyjaśnię ci, jak zaprosić do badania twoich kompetencji twojego kolegę, szefa lub współpracownika. Wtedy dostaniesz też ocenę swoich kompetencji od kogoś z zewnątrz.