Jak szybko sztuczna inteligencja zastąpi pracę człowieka i co się wtedy stanie? Wywiad z Prof. Richardem Griffith z Institute for Cross Cultural Management of Florida Institute of Technology

Od kilkunastu miesięcy na skutek pojawienia się w dostępie publicznym modeli językowych GPT widzimy duże przyspieszenie zastępowania pracy człowieka przez sztuczną inteligencję. Czy faktycznie jest to sztuczna inteligencja czy tylko sprytne generatory słów, to jest oczywiście dyskusyjne. Jednak postęp, z jakim ChatGPT odpowiada na coraz to bardziej skomplikowane pytania i rozwiązuje coraz trudniejsze problemy, daje do myślenia. Zobacz więcej na http://artificialmanagers.com/

Dlatego przeprowadziliśmy wywiad z Prof. Richardem Griffith z Institute for Cross Cultural Management of Florida Institute of Technology na temat tego, jakie są ograniczenia zastępowania człowieka przez maszyny i co się stanie, gdy będzie to w pełni możliwe.

Jeśli posłuchasz wywiadu, dowiesz się:

• Co wydarzyło się w ciągu ostatnich dwóch lat, co zmieniło nasze życie, naszą pracę i sposób, w jaki myślimy o sobie i świecie, w którym żyjemy?
  • Jaki jest zdaniem Profesora wkład psychologii pracy i organizacji w świat?
  • Jak sztuczna inteligencja wpłynie na współpracę ludzi w zespole z robotami?
  • W jakim stopniu praca menedżera może zostać zastąpiona przez sztuczną inteligencję?
  • Jak będziemy rozwijać nowe kompetencje? Czy można przygotować się na sztuczną inteligencję?
  • Jak będzie wyglądała współpraca z innymi specjalistami, np. z inżynierii, IT, AI, ekonomii, medycyny, zasobów ludzkich?
  • Dlaczego do tej pory, pomimo tak szybkiego rozwoju technologii, nie można kupić sobowtóra menedżera jakiejś znanej firmy?
  • Co musiałoby się stać, abyśmy pozwolili sztucznemu menedżerowi zarządzać zespołem na przykład na uniwersytecie lub w fabryce?
  • Co my, środowisko psychologii pracy i organizacji, możemy zaoferować, aby pomóc w prowadzeniu i zarządzaniu zmianami?
  • Jakie problemy są naprawdę poważne i musimy się nimi pilnie zająć? Problemy pandemii, migracji, wojen, uchodźców, zrównoważonego rozwoju, zmian klimatycznych i społecznych, przemocy wobec kobiet i dzieci oraz kryzysów gospodarczych, sztucznej inteligencji?
  • Czy Profesor chciałby, aby jego menedżer był robotem? Dlaczego?
  • Jaki byłby wynik rywalizacji między dwiema firmami, jedną zarządzaną przez człowieka, a drugą przez sztuczną inteligencję?

Zobacz cały wywiad:

Wywiad z Prof. Richardem Griffith prowadzi dr hab. inż. Olaf Flak, niezależny trener i doradca biznesowy. Prof. Richard Griffith z Institute for Cross Cultural Management of Florida Institute of Technology w swojej pracy naukowej zajmuje się badaniami na temat przywództwa i pracy międzykulturowej. Na jego dorobek składają się publikacje dotyczące międzykulturowych zagadnień zarządzania, zespołów międzykulturowych, a także psychologii organizacji.