O nas

Interdyscyplinarne Centrum Rozwoju Kadr (ICRK) to jednostka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach powołana z myślą o wspieraniu pracowników oraz kadry zarządzającej – związanych przede wszystkim z uczelniami. ICRK pełni tym samym rolę partnera dla sektora nauki i szkolnictwa wyższego, inicjując interdyscyplinarne projekty badawcze i wdrożeniowe oraz włączając się w ich realizację, aby projektować profesjonalne narzędzia z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi.

Centrum ma nie tylko prowokować do stawiania ważnych pytań, lecz również udostępniać miejsce do dyskusji i sprzyjać poszukiwaniu najlepszych rozwiązań. U źródeł jego powstania tkwiła ciekawość, pasja poznania i chęć zrozumienia badanych problemów w ujęciu interdyscyplinarnym.

Inicjatywy podejmowane we współpracy z Centrum łączy wspólny cel, którym jest projektowanie rozwiązań wspomagających sektor nauki i szkolnictwa wyższego w umacnianiu pozycji badawczej uczelni oraz poprzez rozwijanie potencjału związanych z nimi pracowników.

Konkretne narzędzia konstruujemy w oparciu o dostęp do najnowszej wiedzy z wielu różnych dyscyplin naukowych, w ramach których badane może być szeroko rozumiane funkcjonowanie człowieka w pracy.

Efekty działań podejmowanych przez zespoły ICRK powinny zainteresować przede wszystkim osoby zaangażowane w zarządzanie szkołami wyższymi. Działy HR coraz częściej stają się partnerem dla władz uczelni w rozmowach dotyczących wprowadzania zmian, które mają przyczyniać się m.in. do umacniania pozycji polskiej nauki na arenie międzynarodowej. Potrzebne są więc profesjonalne narzędzia i rozwiązania sprzyjające nie tylko rozwijaniu polityki personalnej, lecz również kształtujące określoną kulturę pracy na uczelniach w duchu wartości HR Excellence in Research.

Zobacz nasz zespół: https://us.edu.pl/icrk/zespol-icrk/

Znajdziesz tu artykuły na temat pracy Interdyscyplinarnego Centrum Rozwoju Kadr przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Na blogu możesz zapoznać się z:

  • wiedzą o tym, czym są kompetencje i dlaczego są ważne w zarządzaniu uniwersytetami,
  • wynikami naszych badań na temat zarządzania uniwersytetami przez kompetencje,
  • publikacjami, które ukazały się w ramach czasopism lub konferencji, a dotyczą prowadzonych przez nas badań,
  • opisami konferencji, w których uczestniczymy,
  • wywiadami ze specjalistami z zakresu zarządzania kompetencjami.

Jeśli jesteś naukowcem, możesz zbadać swoje kompetencje na dwa sposoby:

  • wypełnij test kompetencyjny, czyli odpowiedz na pytania, jak zachowałbyś się w danej sytuacji zawodowej,
  • oceń swoje kompetencje w oparciu o test behawioralny, a następnie poproś współpracownika lub twojego przełożonego, aby również cię ocenił.

W obu przypadkach otrzymasz ocenę swoich kompetencji na takim wykresie jak poniżej oraz pokażemy ci wskazówki rozwojowe, co powinieneś robić, aby rozwijać swoje kompetencje w wybranych obszarach. Oba sposoby badania twoich kompetencji są całkowicie anonimowe.